Puzzle Yapmanın Püf Noktaları Puzzle Yapma Teknikleri

Puzzle yapmak kesinlikle bir hastalıktır desem abartmış olmam herhalde. Başlayınca başından kalkamıyorum. Bugünlük yeter hadi kalkayım diyorum ki bir parçayı daha yerine koyuyorum. İşte o zaman uzuuuun bir süre daha kalkamıyorum başından. Eminim benim bir çok kişi vardır. Aslında en doğrusu saatlerce başında oturmamak. Bazen aradığım parçayı uzun süre bulamıyorum. Biraz ara veriyorum ve tekrar geldiğimde aradığım parçayı hemen buluyorum. Bunu sizde yapın.
Peki puzzle yapmanın teknikleri yada püf noktaları nelerdir?
Öncelikle renklerine göre parçaları ayırıyoruz. Puzzle yapmaya çerçeveden başlıyoruz. Bunun içinde bir kenarı düz olan çerçeve parçalarını bir yere topluyoruz. Dört tane köşemizide ayırıyoruz ve başlıyoruz işe çerçeveden. Ayrıca bir puzzle halısına sahipseniz işiniz daha kolay. Çünkü hem üzerindeki parça sayısına göre olan hazır çerçevesi işinizi kolaylaştırıyor, hem de sürekli ortada açık duran bi puzzle olmuyor. Kolayca kaldırıyorsunuz bu yüzden parça kayboldu derdinizde en aza iniyor. Yapacağınız puzzle resminizi iyice inceleyin en ufak ayrıntıları bile göz ardı emeyin bazen küçücük bir nokta bile parçayı doğru yere kooymanızı sağlıyor.Resimdeki belirli desenlerin parçalarını da ayrı bir yere ayırarak yapım işlemini daha da kolaylaştırabilirsiniz. Mesela Kaplumbağa Terbiyecisi’ ni yapıyorsunuz, kaplumbağa parçalarını bir yere, terbiyecinin kıyafetinin parçalarını bir yere, duvar işlemelerini de ayrı bir yere ayırabilirsiniz. Böylece parça parça yapıp birleştirebilirsiniz de. Umarım bu yazdıklarım size yardımcı olur. Puzzle yapmak harika bir şey, her parça bir mutluluk sebebi :) Puzzle yaparken konsantre de çok önemli. Biz genelde eşim ile birlikte yapıyoruz. Ama eşimin nöbette olduğu geceler bütün dikkatimi puzzle verdiğim için daha çok parçayı yerine koyuyorum :)
Ve puzzle bitti. Yapıştırma işlemine geldik bunun için özel puzzle yapıştırıcılarını kullanıyoruz. Bir çok puzzle kutusunun içinden yapıştırıcısı çıkıyor. Ama bazı markaların vermiyor. Eğer puzzle yapıştırıcınız yoksa internetten yada bazı kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Yapıştırıcımızı puzzle üzerine sürerek yapıyoruz. Çok fazla sürülmemesi öneriliyor, bazen kabarmasına sebep oluyor.
Sizde bu konudaki soru ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Hatta Yaptığınız puzzle resimlerini bana göndererek sizin adınıza sitemde yayınlayabilirim.

İşte benim yaptığım puzzle’lar…

“PRAG” , 1000 PARÇALIK BU PUZZLE GECE PARLAYIŞIYLA HARİKA GÖRÜNÜYOR…

“DÜĞÜNE HAZIRLIK”, 2000 PARÇALIK BU PUZZLE YAPTIĞIM PUZZLE İÇİNDE EN ZORU. SEBEBİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ ÇOK KÖTÜYDÜ ZATEN BİR DAHA ART MARKA ALMADIM TAVSİYE ETMEM.BİTİNCE ÇOK GÜZEL OLDU FAKAT YAPARKEN ÇOK ZOR OLDU.

“HALI TÜCCARI” 1000 PARÇALIK PUZZLE İLK YAPTIĞIM PUZZLE.

“KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ” 1000 PARÇA BUNU DA EŞİM İLE BİRLİKTE 1-2 GÜNDE BİTİRMİŞTİK.

“LADY OF SHALLOT” 1000 PARÇA ZOR BİR PUZZLE FAKAT ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ GÜZEL OLDUĞU İÇİN KISA SÜREDE YAPTIK.

“TRAMVAY YOLU” 1000 PARÇA PUZZLE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ HENÜZ YAPIM AŞAMASINDA 3 GÜN OLDU BAŞLAYALI , BAKALIM KAÇ GÜNDE BİTECEK. PUZZLE HALISI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUM. İŞİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR.

İlk Sen BEĞEN veya PAYLAŞ ...
Facebook Paylaş

Kategori: : Son EklenenlerYaşam

Etiketler:


Benzer konular


 • Kalem Ucundan Farklı Çalışmalar
 • Yakışıklı Sanatçı Gökhan TEPE
 • Çin Takvimi İle Bebeğinizin Cinsiyetini Tahmin Edin
 • Yanlış Anlaşılmayı Hak Eden Süper Reklam Filmleri...
 • Tasarımı ile Dikkat Çeken Modern Sandalye ve Koltuk Modelleri
 • Patlıcanın Ekimi Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır
 • Stop Motion T-Shirt Değiştirme Videosu
 • Hem Şık Hem Seksi Gecelik Modelleri
 • Erken Boşalma Nedenleri
 • Ofiste Yatıp Kalkan İş Kolikler İçin Uyuma Yastığı
 • 5 Boyutlu Film İzleyen Adamın Komik Görüntüsü
 • Bal Maskesi Yapımı Evde Cilt Bakımı
 • Dokunmadan Çalınan Tek Müzik Aleti Theremin
 • Kıvanç TATLITUĞ Kimdir
 • Sıradışı Saksılar Farklı Saksı Modelleri
 • RSSYorumlar (57)

  Yorum Ekle | Trackback URL

  1. ilayda temur diyor ki:

   1000 puzzle bille yapamadım 10 yaşındayım yazıyı okudum ve yaptım.

  2. ferda sarı diyor ki:

   ben ilk pazılımı yapmaya başladım çok zorlanınca kutu üzerindeki resimi gerçek boyutunda renkli fotokopide büyüttüm bu annemin fikriydi ve çok kolay yerleşmeye başladı kenarları yerleştirdikten sonra içi çok kolay dolmaya başladı 1 haftada yapamadığımı 1 günde yaptım çok mutluyum…

  3. eren uçar diyor ki:

   ferda sarı o zaman ne anlamı kalıyor puzzle yapmanın?

  4. misafir diyor ki:

   gerçekten çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim. bu bilgileri alınca benim için daha kolay oldu bende bu sırada ablamla beraber 2000 parçalık puzzle yapıyorum yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  5. betül diyor ki:

   merhaba ben de kağlumabağa terbiyecisini yapıyorum sizin dediğiniz gibi ilk önce kenarlardan başladım ama sanırım bir yerde yanlşlık yapıyorum çünkü bi kenar ya uzun oluyor parçalar sığmıyor yada kısa oluyor parça kalmıyor ne yapmam gerekiyor ? yanlışklık yapıldımı diye bakıyorum yanlışkılta yok parça da kayıp değil ? lütfen bana yardımcı olun…

  6. Yeliz diyor ki:

   peki puzzle bittikten sonra puzzleyi onun üzerinden kaldırıp nasıl başka bir yere alıp yapıştırabiliyorsunuz?

  7. ufuyu diyor ki:

   puzzle yaparken öncelikli olarak kenarları birleştirmelisin.İlk önce boş bir çerçeve şeklinde olmalı.Zaten işin en kolay yeri burası.(bir tarafı düz olanları ayır ve birleştir o kadar.) gerisi kendiliğinden geliyor.Daha sonra resime bakarak rengi yakın olanları ayrı kaplara ayır ve montaja başla.

  Yorum Ekleyin
  Yorumdaki resminizi değiştirmek için Gravatar adresine kayıt olunuz..


  Facebook' ta Sayfamızı Beğenin

  Twitter' da Bizi Takip Edin